Středoušní implantát Vibrant Soundbridge představuje alternativu k běžným naslouchacím přístrojům. Vibrant Soundbridge otevírá nové estetické a medicínské možnosti při účinné kompenzaci ztrát sluchu od lehké až po středně těžkou nedoslýchavost.
Vibrant Soundbridge mechanicky rozvibruje struktury středního nebo vnitřního ucha a při úplně volném vnějším zvukovodu učiní vnímání zvuků maximálně přirozené. Pacient se středoušním implantátem Vibrant Soundbridge VORP 503 může podstoupit vyšetření magnetickou resonancí MRI na přístrojích s intenzitou do 1,5 T.
VSB se skládá z implantované vnitřní části (VORP 503) a externího audioprocesoru (SAMBA).
Jak pracuje středoušní implantát?
Středoušní implantát se skládá z vnější části přístupné uživateli – audioprocesoru (1) a z části implantované (2, 3, 4, 5). Audioprocesor převádí řeč a zvuky, které uživatele obklopují, na digitální signály, které jsou následně bezdrátově přenášeny do implantátu.
Audio procesor nosí pacient pod vlasy v místě nad implantovanou částí (audio procesor je přidržován magnetem). Procesor je napájen jedinou sluchadlovou baterií zinek-vzduch velikosti 675. Dle uživatelů je životnost baterie 9-10 dní při celodenním nošení. Mikrofon audio procesoru snímá zvuk a jeho elektronické obvody zvuk zpracují a zakódují do podoby signálu, který v sobě nese všechny informace o časových a spektrálních charakteristikách zvuku. Audio procesor SAMBA se chová jako vysoce sofistikované digitální sluchadlo s těmito charakteristikami:
- zpracování signálu: 16 frekvenčních pásem a 16 nezávislých kanálů komprese
- frekvenční rozsah: 250 – 8000 Hz
- 2 výkonové varianty: SAMBA Hi (do 116 dB SPL)/SAMBA Lo (do 96 dB SPL)
- dálkové ovládání, bezdrátové komunikace
- indikace stavu vybité baterie
- 5 poslechových programů
- 2 adaptivní směrové mikrofony
- redukce rušení okolním větrem
- automatická úprava řečového spektra a potlačení hluku
- nastavení parametrů dle audiogramu pomocí výpočetní techniky
- hmotnost méně než 9 g včetně baterie
- možnost změny barvy krytu (výměnné krytky jsou součástí dodávky)
Cívka implantátu přijímá bezdrátově signál z audio procesoru a předává jej na vstup elektroniky implatované části.
Z výstupu elektroniky implantátu je zakódovaný signál veden prostřednictvím svazku vodičů (4) do miniaturní elektromagnetické cívky „FMT – Floating Mass Transducer™“ (5). Cívka FMT se při operaci upevňuje pomocí speciálních úchytek nejčastěji na kovadlinku, prostřední ze středoušních kůstek (u senzorineurálních poruch sluchu). Cívka svým pohybem, který je odvozen od intenzity přijímaného signálu, rozkmitá středoušní kůstky a sluchový orgán může vyhodnotit přijímané zvuky. Tato „přímá“ cesta zvuku pomocí FMT umožní dosáhnout excelentní poslech při zcela otevřeném zvukovodu.
Pro umístění cívky FMT ve středouší existují i jiné klinicky ověřené a certifikované postupy. FMT se například fixuje přímo na kulaté okénko hlemýždě (pro převodní a kombinované poruchy sluchu), viz následující obrázek:
Je klinicky ověřeno a certifikováno použití systému Vibrant Soundbridge i u dětských pacientů.
Video na YouTube "Jak pracuje středoušní implantát". Po spuštění lze navolit české titulky.